Teknolojiye rağmen mutlu olmanın yolları

Bilim adamları asırlardır mutlu olmanın yolları üzerine araştırmalar yapıyor. Dışarıda huzurumuzu ve moralimizi bozacak bir sürü etken var. İş yerindeki sorunlar, ödenmesi gereken faturalar, politikacıların garip söylemleri, dalgalı ekonomi, rutin ailevi problemler ve daha adını bile koyamadığımız bir sürü dış etken yüzünden dert küpü gibi yaşayıveriyoruz hayatı. Etrafımdaki çoğu metropol insanı yalnızlıktan şikayet edip duruyor ama, asıl dertleri yalnızlık değil; tam tersi hiç yalnız kalamamak. Kendiyle olamamak.

Yalnızlıktan şikayet edip, hiç yalnız kalamamak

En son ne zaman kendinizle baş başa kalıp keyifli bir zaman geçirdiniz. Bir dakika, burada gerçekten kendinizle olmaktan söz ediyorum. Elinde akıllı telefonunla şuursuzca Instagram’da dolaştığın, e-postalarına gömüldüğün, web’den haber takip ettiğin ya da evde bir başına oturup televizyonda Survivor izlediğin saatlerden bahsetmiyorum. Ben, gerçekten o bilgisayarını, iPad’ini ve iPhone’unu çantandan çıkartmadığın, elinde bomboş bir kağıt ve en güzel kaleminle içini döktüğün, kendinle konuştuğun anlardan söz ediyorum. Mutlu olmanın yolları nedir diye hep düşünüyoruz ama bilimsel olarak da kanıtlanmış bir gerçek var; insan hayatta ve sağlıklı olduğuna şükredince bir anda gözündeki perdeler iniyor. Bu yüzdendir ki, hastanenin acil servisinden çıktığımızda sahip olduğumuz güzel aile için, yiyebildiğimiz ekmeğe ve her şeyden önemlisi sağlıkla nefes alabildiğimiz için şükran duyuyoruz. Bir süre için dış dünyadaki sanal dertler de bir anda gözümüzde küçülüyor.

 

Dışa bağımlı mutluluk geçicidir… Kurşun geçirmez, stabil bir ruh hali için dışarıya olan bağımlılığı azaltmak ve huzuru içeride aramak gerekir.

Eğer düzenli olarak kendiyle konuşabilen, hayatını gözden geçirebilen ve kendiyle yalnız kalıp, kendini tanımak için özveri ve sabır gösteren o küçük yüzdelik dilimin parçasıysanız sizi içten tebrik ediyorum. Şu hayatta hepimizden öndesiniz!

İnsan, sahip olduğu milyarlarca hücre ile sonsuz evrenin küçük bir kopyası gibi… Sahip olduğumuz her hücre büyük bir bilincin bir parçası olarak üstüne düşen görevi en mükemmel şekilde yapıyor ve bizim hayatta kusursuz bir şekilde var olmamızı sağlıyor. İçimizde kocaman bir evreni barındırıyorken, tüm soruların cevabını dışarıda aramak ne kadar anlamlı!

Sizce mutlu olmanın yolları nedir? Lütfen düşüncelerinizi yorum olarak bırakın ve bize yeni bakış açıları kazandırmaktan kendinizi alı koymayın…

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!