AROMATİK ADAM

  Samanadam, Muz Cenneti, Bilge Çiçek, Filozof Meşe ve Kara Kaz kitapları ile çocukları sorgulamaya, düşünmeye ve gerçeği aramaya yönelten Felsefi hikayeleri ile çok sevilen Tebrizli filozof ANOOSHİRVAN MİANDJİ bu defa bizi epistemik bir romanla buluşturuyor.

    Kasım 2020 de Bilgi Yayınevi tarafından basılan kitabın ilk sayfasında Epistemik Roman başlığı ile bizi bilim felsefesi ağırlıklı bir dünyaya alıp götüreceği sinyalini veriyor. Roman bilim ahlakı ile bilimsel bir bilginin toplum yararına kullanılması konusunda oluşturulan bir kurgu ile toplumu aydınlatıyor.

    Bir tren kompartımanında ortaya çıkan şapkalı bir adam, insanların tüm istek ve ihtiyaçlarını yerine getiriyor; hastalıkları tedavi ediyor, kaybolan eşyaların bulunmasını sağlıyor, paraya ihtiyacı olanların ceplerine ihtiyaçları kadar para bırakıyor.  Hiç kimse bu adamın yaptıklarının bilimsel bir açıklaması var mı diye düşünmüyor, sorgulamıyor, herkes anlık düşünüp, ihtiyacının görülmesi için şapkalı adamın peşine takılıyor.  Kısacası ülkede toplumsal bir parodi yaşanıyor. ŞAPKALI ADAM herkesin gözünde bir kahraman oluyor, hemen televizyon programları yapılıyor, dernekler kuruluyor, ticari bir marka olarak insanlar bu olaydan para kazanmanın yollarını buluyorlar. Olay savcılığa intikal ediyor ve savcı farklı kişilerden topladığı delillere, bilimin ve aklın ışığında şapkalı adamın AROMATİK ADAM olduğunu ortaya çıkarıyor.

   Konunun aydınlatılmasında katkı koyan felsefeci, bu olayın yazılmasını savcıdan isterken şöyle diyor:

 

    “ GÜNEŞİ BİLMEYEN AY IŞIĞINI GERÇEK SANIR.”

 

 Her doğru gerçek midir?

Çok kişi bir şeye inanırsa, o gerçek olur mu?

Bilginin sınırı var mıdır? Bilginin ölçüsü nedir?

Bildiğimiz her şey, her şey midir?

Doğa ile doğaüstü arasındaki fark nedir?

Parlayan her şey ışık mıdır?

Pahalı olan her şey değerli midir?

Bilinmeyeni bilmek için neden önce bilineni bilmek gerekir?

Bu soruların yanıtını merak ediyorsanız, Aromatik Adam romanını mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!