Meryem Ana'nın Efes Yolculuğu Kitap Oldu

Meryem Ana’nın Efes’e yolculuğu ilk defa kaleme alındı. Mary Efes’e Yolculuk kitabının yazarı Serkan Urgancı, senaryonun hazır olduğunu, Hollywood menşeili büyük yapım şirketlerinden teklifler geldiğini belirtti. Urgancı, Havari Yuhanna rolü için sürpriz bir ismi açıkladı.

Meryem Ana’nın Havari Yuhanna ile birlikte Kudüs’ten kaçıp Efes’e yaptığı yolculuk ilk defa kaleme alındı. Gazeteci-yazar Serkan Urgancı, Mary Efes’e Yolculuk isimli kitabında Meryem Ana’nın Anadolu’daki yolculuğunu epik dille anlattı.
Urgancı, “Meryem Ana’nın Kudüs’ten kaçarak Efes’e yaptığı yolculuk; gerek dinsel, gerekse tarihsel açıdan çok önemli. Tarihsel ve dinsel kaynaklara göre Meryem Ana, Hz. İsa’nın Kudüs’te çarmıha gerilmesinin ardından kısa süre sonra, bölgedeki Yahudilerin ve Roma yönetiminin baskılarına daha fazla dayanamayarak havari Yuhanna ile birlikte Efes yakınlarındaki Bülbül Dağı’nın eteklerine doğru yolculuğa çıkar. Meryem Ana yolculuğunun sonunda şu anda tüm dünya tarafından yaşadığı ev kabul edilen Meryem Ana Evi’ne ulaşır. Ben de bu yolculuğu epik bir dille kaleme aldım. Bu denli önemli bir olayın bugüne kadar yazılmamış olmasını da son derece ilginç buluyorum” ifadelerini kullandı.
3 YILLIK ARAŞTIRMANIN ÜRÜNÜ
Urgancı kitabı yazmadan önce 3 yıl boyunca araştırma yaptığını söyledi. Urgancı çok hassas bir çalışma süreci yürüttüğünü vurgulayarak, “Ufacık bir hatanın büyük eleştirilere neden olabileceğini bildiğim için kitabı yazmadan önce 2 bin yıl önceki Anadolu’yu, antik yolları, Roma tarihini ve Meryem Ana’yı anlatan kutsal kitapları detaylı bir şekilde inceledim. Bu araştırmalarım sırasında ulaştığım ilginç bilgileri de hikayeye aktardım” ifadelerini kullandı.
Kitabın İngilizce’ye çevrildiğini söyleyen Urgancı, “Ayrıca okurlar Türkçe versiyonuna www.maryefeseyolculuk.com adresinden ücretsiz ulaşabilirler” dedi.
HOLLYWOOD’TAN TEKLİF
Kitabın senaryoya dönüştürüldüğünü dile getiren yazar, “Kitabın yazarı her ne kadar ben görünsem de bu projede büyük bir ekiple birlikte çalışıyoruz. Mary Efes’e Yolculuk hikayesi, profesyonel bir ekip tarafından dizi platformları ve Hollywood için senaryoya dönüştürülüyor. Ajanslar vasıtasıyla büyük yapım firmalarıyla görüşmelerimiz sürüyor. Umuyorum ki kısa süre sonra bu hikaye dizi ya da film olarak karşımıza çıkacak ve ülkemiz inanç/kültür turizminden hak ettiği payı alabilecek. Tüm çabamız bu doğrultuda” diye konuştu.
YUHANNA ROLÜ İÇİN KIVANÇ TATLITUĞ
Prodüksiyon aşamasında Yuhanna rolü için ünlü oyuncu Kıvanç Tatlıtuğ’u önereceklerini belirten Urgancı, “Gerek kitabın yazım sürecinde gerekse senaryo aşamasında Yuhanna rolü için hep aklımda Kıvanç Tatlıtuğ vardı. Başarılı ve sevilen bir Türk oyuncunun dünyada ses getirecek büyük bir yapımda yer almasını kim istemez ki? Anlaşma aşamasında filmin büyük kısmının Türkiye’de çekilmesi de şartlarımız arasında yer alacak” dedi.

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!